Wesele w Zakopanem

Kiedy związek dwojga ludzi zaczyna przybierać dojrzałą postać, przychodzi taki moment, kiedy zostaje podjęta decyzja – weźmy ślub (no, może nie dosłownie, zazwyczaj przecież pada pytanie „czy wyjdziesz za mnie?” – i wtedy już wszystko jest jasne). W każdym razie, nie ulega żadnym wątpliwościom, że ślub to nie tylko akt łączący dwoje ludzi węzłem małżeńskim i nakładem nowych zobowiązań. To absolutnie najpiękniejszy moment w życiu pary młodej i najbliższej rodziny. To kilka dni, które na zawsze zostaną w pamięci i będę jeszcze wspominane przez całe życie, podczas rocznic i innych okazji.

Z tego powodu organizacja ślubu i wesela są bardzo ważnymi aspektami. Nie chodzi od razu o to, żeby urządzać nie wiadomo jak wystawne, duże i luksusowe śluby. Czasami im prościej, tym lepiej, a w końcu chodzi o celebrowanie miłości i jedności.

Ślub w górach

Miejsce zawarcia związku małżeńskiego często jest bardzo istotne dla pary młodej. Być może byłoby to miejsce związane z pierwszymi spotkaniami lub innymi ważnymi sentymentalnie miejscami. Czasami jest to plaża, zaślubiny przed morzem lub oceanem wśród szumu fal. Innym razem jest to urokliwy las, gdzie odczucie obcowania z naturą jest jeszcze silniejsze oraz można stworzyć niezwykle ciepłą i nastrojową atmosferę ślubu.

Inni natomiast stawiają na góry. Wesele w Zakopanem musi być niezwykle ciekawym doświadczeniem, a w szczególności zimą, kiedy otaczające szczyty górskie pokryte są warstewką śniegu, jest mroźno, a pan młody ma okazję wykazać się troską, oferując przyszłej małżonce ciepłe okrycie. Atmosfera gór udziela się również latem, gdy możemy obserwować ostatnie ciepłe promyki słońca padające na szczyty Tatr. Dodatkowo może być to świetna okazja powrotu do korzeni, jeżeli Pan Młody lub Panna Młoda mają góralskie korzenie lub mocno z górami są związani. Oj, cóż to za  biesiada, kiedy odbywa się jakiekolwiek wesele w Zakopanem! Zakopane to w końcu największa miejscowość w otoczeniu przepięknych Tatr, a także urokliwe miejsce odwiedzane przez tysiące turystów rocznie. To właśnie tam odbywają się najbardziej huczne i klimatyczne góralskie wesela! Pan Młody i/lub Panna Młoda mogą wówczas przywdziać góralskie odświętne stroje ludowe, przepięknie przyozdobione wyszywanymi kwiatami, tradycyjnymi wzorami góralskimi i różnymi dodatkami.

Zdarza się jednak też, że wesele w Zakopanem organizują ludzie mieszkający poza Podhalem. Tak było w przypadku Eweliny i Michała, którzy postanowili powiedzieć sobie „tak” wśród tatrzańskich szczytów.

Kościół w górach

Ceremonia zaślubin odbyć się może w wybranym przez młodą parę kościele. Dla uzyskania jak najlepszego klimatu, drewniany kościół z ciepłym oświetleniem byłby idealny! Po odbyciu się mszy, kiedy to w końcu Młoda Para staje się Małżeństwem, przechodząc przez ogrom składanych przez wszystkich gości życzeń, przychodzi pora na udanie się na zabawę – wesele, które trwać będzie przynajmniej do białego rana!

Zakopane obfituje w najlepsze lokale weselne w kraju. Przebierać można do woli, od skromniejszych, lecz bardzo ciepłych i klimatycznych, aż po luksusowe, ogromne sale znajdujące się w najlepszych lokalizacjach – otoczone najpiękniejszymi szczytami górskimi – i w końcu przyozdobione po góralsku do woli i z rozmachem. Bardzo wiele takich lokali oferuje również możliwość zawarcia samego ślubu w otoczeniu górskich szczytów, na świeżym powietrzu i łonie natury. Wówczas nie trzeba się przejmować wyborem i dekoracją kościoła, ale jednak należałoby wziąć pod uwagę kapryśną pogodę, która, chociaż na pewno nie ochłodzi serc zakochanych, może być powodem dyskomfortu dla gości.
W końcu, przechodząc już do wesela, przychodzi czas na świętowanie małżeństwa dwojga ludzi. Jeżeli chodzi o ślub w Zakopanem, niezależnie, czy jest on góralski, czy nie – nie zabraknie na nim samych Górali, którzy na porządnym świętowaniu znają się jak nikt. Świętowaniu, ba, robieniu prawdziwej biesiady! Góralskie śpiewy będą niosły się aż po granicę słowacką, a tańce na zapas spalą kalorie przyjęte podczas ucztowania przez każdego z gości.

Najlepsze lokale weselne na Podhalu możecie zobaczyć w moim wpisie – Sale weselne na Podhalu

 

Ewelina i Michał postawili na skromne wesele w jednym z okolicznych, pięknie położonych pensjonatów. Zobaczycie na zdjęciach, że bawili się oni w przepięknej scenerii, a ja po raz kolejny miałem możliwość sfotografować tradycyjny pierwszy taniec z Tatrami w tle.

Miłość w Zakopanem z pewnością daje o sobie znać każdego roku wielu nowym związkom. Zawarcie ślubu w górach jest nie tylko doskonałym wyborem dla górali, miłośników górskich wędrówek czy też miłośników natury samej w sobie. To doskonały wybór dla każdej młodej pary. Ciepło, które tam zapanuje podczas tej wyjątkowej uroczystości będzie wspominane jeszcze długie lata.

Zobaczcie moje zdjęcia na instagramie:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)

Privacy Preference Center