Ile kosztuje wesele? 

Ile właściwie kosztuje cała ceremonia ślubna i wesele? Wszystko zależy od Was.

Wesele można zorganizować za 5 tys. zł lub 50 tys. zł, a nawet więcej. Wydatków jest cała masa.

Planowanie wesela należy zacząć od określenia maksymalnej kwoty, jaką możecie przeznaczyć na ten dzień, a dopiero w następnej kolejności zająć się całą resztą organizacji. W artykule znajdziesz jakie są koszty wesela, ile kosztuje ślub cywilny/kościelny, jaka jest cena za salę, fotografa, a także poznasz stawki różnych atrakcji ślubnych.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Koszt zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego może zaczynać się nawet od 80zł, jeżeli postawisz na sam ślub bez muzycznego akompaniamentu i w terminie zaproponowanym przez urząd.

Natomiast jeżeli marzy Ci się ślub w plenerze jest to koszt 1 tys. zł. Kwota ta zawiera dojazd urzędnika do miejsca ślubu.

Cena obrączek waha się od 1,5 tys. zł do 7 tys. zł.

Stroje Panny Młodej i Pana Młodego to koszt w przedziale 6 tys. zł – 10 tys. zł. Jeżeli chcecie trochę zaoszczędzić możecie wybrać się do wypożyczalni sukni ślubnych, ceny mogą być nawet o połowę niższe za wypożyczenie, niż za kupno.

Dobrym pomysłem jest też kupienie sukni z drugiej ręki. W większości przypadków suknia ślubna używana była tylko raz, więc można powiedzieć że kupujecie towar prawie nieużywany! 🙂 

Ile kosztuje ślub kościelny?

Wraz z decyzją o ślubie w kościele, wiąże się też fakt, że będziecie musieli odbyć tzw. nauki przedmałżeńskie. Można trafić na parafię, która organizuje je zupełnie bezpłatnie, jednak zazwyczaj nauki przedmałżeńskie to koszt około 50–200zł.

Opłacenie księdza to kwota zaczynająca się zazwyczaj od 500zł, choć oczywiście jest to kwota „co łaska”. Uwierzcie, że coraz częściej spotykam księży, którzy nie chcą pobierać opłaty za ślub.

Organista, dekoracje w kościele, czerwony dywan to łączny, szacowany koszt 600zł lub więcej. Jeżeli bierzecie ślub konkordatowy należy doliczyć jeszcze opłatę skarbową za akt małżeński – około 80zł.

Oszacowanie całościowej kwoty za ślub kościelny jest dość ciężki, ponieważ co parafia to inne kwoty. Trzeba być również gotowym na to, że usłyszycie nie raz „co łaska”, a to waluta, którą ciężko sprecyzować. 😉

Ile kosztuje fotograf weselny?

Fotograf na weselu jest niemalże najważniejszą osobą podczas całej imprezy. To właśnie dzięki niemu Wasze wspomnienia zostaną uwiecznione na bardzo, bardzo długo, dlatego wybierając fotografa lepiej nie oszczędzać.

Koszt, na jaki musicie się przygotować wybierając dobrego fotografa to od 3500zł za całodzienny reportaż ślubny. Celowo nie podaję tutaj kwoty maksymalnej, gdyż tak na prawdę nie ma tu żadnych limitów. Topowi fotografowie ślubni potrafią kosztować nawet powyżej 10 000zł za reportaż.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać fotografa na ślubnego sprawdź tutaj – link do artykułu.

Ile kosztuje filmowiec weselny?

Tak jak w przypadku fotografa, filmowiec jest bardzo ważnym człowiekiem podczas Waszego ślubu i wesela.

Stworzy on dla Was film, który będziecie wspólnie ze znajomymi oglądać i wspominać Wasz dzień.

Koszt dobrego filmowca jest bardzo podobny do dobrego fotografa – waha się od 3500 do nawet 10 000zł za całodzienny reportaż ślubny.

Jeśli poszukujecie na prawdę dobrego filmowca na swoje wesele, zerknijcie na następujące strony:

filmowaniezakopane.pl

https://www.wytworniawideo.pl

Ile kosztuje wesele? Organizacja przyjęcia w sali weselnej. 

Koszt sali weselnej jest głównym wyznacznikiem całej ceny wesela, ponieważ to właśnie sala kosztuje najwięcej.

Organizując wesele w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną możecie sporo zaoszczędzić, ceny lokali na wesele są wtedy znacznie niższe od cen w okresie letnim (sezon ślubny).

W sezonie ślubnym musicie się przygotować na cenę ok. 300zł za talerzyk.

Do tego w zimę jest więcej wolnych terminów na piękne sale weselne. Więcej zalet organizowania ślubu w zimę znajdziesz tutaj – Ślub zimą. Jeżeli jednak wolicie wesele w okresie letnim, a jednocześnie chcecie zaoszczędzić, weźcie pod uwagę zorganizowanie uroczystości w ciągu tygodnia. Wówczas ważne jest, aby wysłać zaproszenia odpowiednio szybko, tak aby goście mogli wziąć sobie wolne od pracy i obowiązków.

Ile kosztują atrakcje weselne?

Dekoracje możesz kupić gotowe lub zrobić je własnoręcznie. Jak się można domyślić dekoracje DIY, czyli „zrób to sama!” wychodzą taniej i do tego są bardziej unikatowe. Zerknij do artykułu, który poświeciłem własnoręcznie zrobionym dekoracjom weselnym – Dekoracje na wesele

Koszt Dj-a weselnego lub wodzireja to około 1,5 – 8 tys. zł.

Animator dla dzieci to koszt zaczynający się od 500zł.

Dostępnych atrakcji weselnych jest jeszcze cała masa, może być to m.in.: fotobudka, barman ze swoim mobilnym barkiem, pokaz sztucznych ogni, stół z fontanna czekoladową, bufet z serami lub lokalnymi przysmakami. Ile z nich wybierzecie zależy oczywiście od budżetu weselnego.

Zespół czy DJ na wesele? 

Uważam, że nic nigdy nie zastąpi dobrej muzyki na żywo. Jednak są też DJ-e, którzy potrafią tak zabawić gości, że nie chcą oni zejść z parkietu.

Jeśli chcecie by na Waszym weselu zagrał zespół, musicie przygotować się na kwoty rzędu 8000zł wzwyż.

W przypadku DJ-a kwoty mogą być mniejsze, choć wcale nie muszą. Koszt najlepszych DJ-ów w kraju nie jest dużo niższy niż koszt zespołu, jednak uważam, że nie warto oszczędzać w tym przypadku. Przecież od DJ-a zależ to jak Wy i Wasi goście zapamiętacie Wasze wesele!

Miałem też okazję kilkukrotnie fotografować mniejsze przyjęcia, na których oprawę muzyczną zapewniał Spotify lub YouTube, z których odtwarzana była, skrupulatnie przygotowana przez parę młodą, playlista ulubionych piosenek. Nie ukrywam, że bardzo dobrze bawiłem się na tych weselach!

Jednym z takich przyjęć było wesele Agi i Kuby, z którego zdjęcia obejrzeć możecie tutaj – Kameralne wesele

Wypełnij formularz by poznać ofertę

  • Date Format: MM slash DD slash YYYY
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.