Zdjęcia to najpiękniejszy sposób na utrwalenie pięknych wspomnień, szczególnie jeśli chodzi o te najważniejsze wydarzenia w naszym życiu. Ślub i wesele niewątpliwie należą do jednych z nich. To właśnie zdjęcia z magicznych chwil pozostaną z wami już na zawsze. Po latach nie będzie już miało znaczenia to, że fryzura lekko się komuś popsuła, ile wysiłku włożyliście w dekoracje, to że starannie zaplanowaliście menu, czy to, że miały miejsce jakieś małe wpadki, które często się zdarzają podczas wesela ; )

A co będziecie pamiętać? Magiczny film i zdjęcia weselne, które uwieczniły wasze najpiękniejsze chwile. Dlatego to właśnie wybór dobrego fotografa ślubnego powinno znaleźć się w czołówce waszych priorytetów.

Jak wybrać tego jedynego i odpowiedniego fotografa, tak aby reportaż ślubny był dla was
wyjątkowy? Przeczytajcie poniższe wskazówki.

1. Zdjęcia weselne – Portfolio!

To pierwsza rzecz, którą powinniście się kierować przy wyborze fotografa ślubnego! Czyli sprawdzić jak wyglądają jego prace. W dobie Internetu nie jest to problem. Każdy profesjonalny fotograf z pewnością posiada swoją stronę internetową, na której pokazuje zdjęcia weselne swojego autorstwa. To pozwoli wam na ocenienie jego stylu i dopasowanie względem tego waszych własnych oczekiwań na wymarzone zdjęcia. Jeśli na stronie będzie zamieszczonych kilka reportaży ślubnych, tym lepiej! To pierwszy moment, który pozwoli wam na poczucie „więzi” z fotografem, który niewątpliwie powinien mieć to „coś”, czego szukacie.

Obejrzyj moje portfolio
Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 7

2. Polecenie znajomych, rekomendacje

 

Ten punkt jest niezwykle pomocny i istotny. Organizując swój ślub i wesele dobrze jest najpierw podpytać swoich znajomych, którzy to piękne wydarzenie mają już za sobą. Może to być rodzina, koleżanka, czy nawet znajomy znajomego ; )

Warto spisać sobie listę potencjalnych kandydatów na waszego idealnego fotografa. I jeśli znajoma para młoda była bardzo zadowolona ze swojego, to jest to dobry sygnał! Mnie zawsze bardzo cieszy fakt, kiedy nowa para dzwoni do mnie i okazuje się właśnie, że polecili mnie ich znajomi, którym wykonywałem zdjęcia weselne.

Dla fotografa to najlepsza rekomendacja!

Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 8

3. Spotkanie!

 

Uważam to za obowiązkowy punkt! Fotograf będzie wam towarzyszyć przez prawie cały czas: podczas ceremonii zaślubin, później kiedy goście będą składać wam życzenia ślubne, następnie w ciągu przyjęcia weselnego, czy też podczas pleneru ślubnego. Dobrze więc, jeśli będziecie się czuć przy nim komfortowo. Jeśli już wybierzecie fotografa, koniecznie umówcie się z nim na spotkanie osobiste, abyście mogli się lepiej poznać i zadać wówczas wszelkie ważne dla was pytania, a także przyzwyczaić się do własnej obecności ; )

Już kilka chwil pozwoli wam wstępnie ocenić, czy dobrze się dogadujecie. Z doświadczenia wiem, że dobrą alternatywą dla spotkania w cztery, a właściwie sześć oczu, jest rozmowa na Skype. Jeśli nie mamy możliwości spotkania ze względu na odległość jaka nas dzieli, zawsze rekomenduję godzinną herbatkę przy Skypie : )

Fajnie, jeżeli młoda para zdecyduje się również na sesję narzeczeńską. To pozwoli wam oswoić się wcześniej z obiektywem, poczuć tak zwaną „chemię” między wami a fotografem, przyzwyczaić się do współpracy i po prostu lepiej się poznać : )

Sesja narzeczeńska
Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 9

4. Zdjęcia weselne: Oferta i cena

Ile kosztuje fotografia ślubna?

O szczegóły oferty, którą fotograf ślubny powinien mieć różnorodną, możecie zapytać już podczas spotkania z nim albo też zaznajomić się mniej więcej z ofertą po wysłaniu zapytania na stronie. Od razu tutaj muszę zaznaczyć, że cena takich usług zależna jest od waszej wizji i oczekiwań.

Czy będzie to ślub plenerowy, a może chcecie zorganizować osobny plener zdjęciowy (który najlepiej zaplanować w innym terminie niż sam ślub, więcej na ten temat możecie przeczytać w poradniku, który dla was przygotowałem – Zdjęcia ślubne), czy może jednak wolicie uwzględnić krótki plener w trakcie wesela? Czy będziecie chcieli dodatkowo płatny album ślubny? Te wszystkie czynniki będą miały wpływ na cenę.

Co jest również ważne? Po pierwsze pamiętajcie, że to jakość, a nie ilość jest istotna. Zapytajcie przed podpisaniem umowy ile zdjęć fotograf wam przekaże. Bo jeśli przykładowo tysiąc, to raczej nie przywiązał zbyt dużej uwagi do obróbki każdego z nich. Oczywiście także czas realizacji ma tutaj duże znaczenie. Ponadto dobry fotograf wie jak się wycenić względem włożonej ciężkiej pracy oraz doświadczenia. Nie oczekujcie dobrych zdjęć weselnych za 1000 czy 1500 zł. Warto zainwestować i uwzględnić w budżecie weselnym koszt za dobrego fotografa. W końcu zdjęcia ślubne to pamiątka na całe życie.

 

Ważne jest również to na ile możecie sobie pozwolić. Fotografowie mogą oferować swoje usługi już od dwóch tysięcy, czterech, pięciu lub nawet więcej. Najistotniejszym czynnikiem tutaj będzie dla was zorientowanie się ile przykładowo zapłacili wasi znajomi za usługi fotografa, czy byli z niego zadowoleni, czy zdjęcia są dobre jakościowo, czy spełniły ich oczekiwania, itd. Wszystko starannie omówcie z potencjalnym fotografem, który powinien uczciwie wam doradzić i dostosować najlepszą ofertę dla was.

Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 10

5. Umowa – rzecz konieczna!

Tutaj nie ma innej opcji. Umowa chroni zarówno was jak i fotografa. Powinna zawierać wszelkie istotne szczegóły, takie jak: cena, termin, czas realizacji, ilość zdjęć, w jakiej formie zostaną one przekazane, itp. Warto uwzględnić w niej również kwestię typu – co w przypadku, jeśli fotograf nie będzie mógł pojawić się w dniu waszego ślubu? Wyobrażacie sobie taką sytuację? ; ) Przeciwności losu i różne niezależne od nas sytuacje mogą się zdarzyć. Co wtedy? Z reguły fotograf zobowiązuje się do zapewnienia wam zastępstwa. Takie sytuacje na szczęście bardzo rzadko się zdarzają, ale wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony ; )

Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 11

6. Czy wybrać fotografa lokalnego czy z innej części Polski?

Warto przy wyborze fotografa uwzględnić także jego mobilność. Czy fotograf ogranicza się tylko do pewnych okolic, w których wykonuje zdjęcia weselne czy jednak odległość nie ma dla niego znaczenia? Ja osobiście należę do tej drugiej grupy. Pracowałem przy reportażach ślubnych w różnych miejscach w Polsce. Na swoim koncie mam zarówno ślub na wsi jak i w mieście, ślub w górach czy nad morzem. Również jeśli chodzi o porę roku: bo i ślub zimą lub latem… Długo by wymieniać, bo trochę się tego nazbierało ; ) Miejsce oraz czas nie jest dla mnie problemem i z chęcią dojeżdżam w każde zakątki Polski, jak i za granicę.

Jak wybrać fotografa ślubnego? 6 porad dla przyszłych par młodych 12

Skontaktuj się ze mną aby poznać cenę za reportaż ślubny lub sesję plenerową!

 

Kontakt

  • Date Format: MM slash DD slash YYYY
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)