Zdjęcia ślubne – jak przygotować się do sesji ślubnej – poradnik

Zdjęcia ślubne to świetna pamiątka dla każdej Młodej Pary. Nowożeńcy bardzo często decydują się na zorganizowaną i indywidualną sesję zdjęciową w innym terminie niż standardowy reportaż w dniu ślubu. W tym Wielkim Dniu, kiedy emocje są na najwyższym poziomie, młodzi wbrew pozorom mają bardzo dużo obowiązków oraz chcą skupić się na gościach weselnych i zabawie. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie późniejszej daty na spokojną i ciekawą sesję ślubną tylko we dwoje.

 

Jak przygotować się do takiej sesji? Kiedy najlepiej ją zorganizować? Gdzie? Co zabrać ze sobą? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w niniejszym wpisie : )

Sesja ślubna – na kiedy najlepiej ją zaplanować?

Z doświadczenia wiem, żeby nie zwlekać z wykonaniem zdjęć ślubnych.

Najlepiej jeśli odbędą się one w pierwszym tygodniu lub drugim od daty ślubu. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że para młoda nadal ma w pamięci te wielkie emocje, które towarzyszyły im tego dnia, a wspomnienia są w dalszym ciągu żywe i świeże.

 

Po drugie im później zdecydują się na sesję, tym bardziej spada motywacja do zorganizowania sobie czasu. Najlepiej ustalić termin z fotografem z odpowiednim wyprzedzeniem, wtedy zawsze łatwiej się dostosować.

Zdjęcia ślubne - Jak przygotować się do sesji ślubnej - poradnik 1
Zdjęcia ślubne - Jak przygotować się do sesji ślubnej - poradnik 2

Zdjęcia ślubne w plenerze czy w zamkniętym pomieszczeniu?

 

Przede wszystkim fotograf, który ma wykonać dla Was sesję zdjęciową, może być tutaj bardzo dobrym doradcą. Ponieważ ma doświadczenie, możecie mu zaufać. Oczywiście tak samo ważne są Wasze propozycje, jeśli macie własne pomysły! Może macie swoje ulubione i wyjątkowe miejsca? Dobrym wyborem będą to właśnie takie, które miło wspominacie, na przykład związane są z Waszą historią, ciekawymi sytuacjami?

 

Może miejsce, w którym się poznaliście lub zaręczyliście? Najważniejsze, abyście to Wy czuli się w danym miejscu dobrze i komfortowo. Ważnym aspektem jest ustalenie wspólnej wizji z fotografem i przedyskutowanie tej kwestii, biorąc pod uwagę warunki i charakter zarówno Wasz jak i danego miejsca.

Częściej organizuje się sesję ślubną w plenerze aniżeli taką, która ma miejsce w pomieszczeniach. Naturalne światło i kolory bardzo sprzyjają atmosferze podczas sesji, a także mają wpływ na klimat zdjęć. Chociaż zdarzało mi się oczywiście wykonywać magiczne ujęcia w budynkach. Jeżeli małżonkowie mają taką ochotę i zależy im na konkretnym pomieszczeniu, to sprawa jest jasna. Plener jednak ma to do siebie, że pozwala na większe pole do popisu i za każdym razem jest niepowtarzalny.

Gdzie najlepiej zorganizować plener ślubny?

Tutaj wybór może być naprawdę szeroki. Już wspominałem o Waszych ulubionych miejscach lub tych, które doradzi Wam fotograf. Jeżeli nie macie jednak specjalnych preferencji, to zawsze na ratunek przychodzą sprawdzone miejscówki.

Na Podhalu najczęstszym wyborem jest sesja ślubna w górach, są to miejsca takie jak: Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Dolina Strążyska i inne. Sesja w Tatrach jest bardzo popularna, ale także inne miejsca jak bliskie okolice, również mogą okazać się świetnym wyborem. Często nawet niedaleko własnego domu możemy znaleźć malownicze rejony z ciekawym krajobrazem, pagórkami, łąką, lasem, rzeką, itd.

 

Można też wyjechać za granicę i tam zorganizować wyjątkową sesję ślubną. Przy okazji cieszyć się podróżą i pięknymi widokami po drodze. Wiele razy miałem przyjemność pracowania przy tego typu sesjach. Dużym plusem jest to (jeżeli w podróż wybieramy się samochodem), że można się zatrzymywać, jeśli przypadkowo mijana sceneria wpadnie nam w oko i zrobić wówczas kilka fajnych ujęć. Genialne są takie spontaniczne akcje! : )

 

Bardzo lubię wypady i udanie się w trasę na sesje zdjęciowe. Towarzyszą temu całkiem inne emocje, atmosfera i dodatkowe wspomnienia, do których często nowożeńcy lubią wracać.

Zdjęcia ślubne - Jak przygotować się do sesji ślubnej - poradnik 8

Jaka pora dnia jest odpowiednia na sesję ślubną?

Osobiście moimi ulubionymi porami na zdjęcia ślubne w ciągu dnia są okolice wschodu lub zachodu słońca. Światło jest wówczas bardzo miękkie, co powoduje nieziemskie efekty na fotografiach. Dodatkowo plusem o tych porach są wówczas warunki atmosferyczne, gdyż najczęściej sesje ślubne przypadają na porę letnią (wtedy to właśnie „sezon weselny” jest największy). A chyba nikt nie lubi stać przez kilka godzin w upalnym słońcu, prawda? Co innego jeżeli zdjęcia będą realizowane w lesie i drzewa będą stanowić wtedy dla nas naturalną osłonę przed takimi niedogodnościami ; )

Co jeśli pogoda będzie nieodpowiednia?

Może zdarzyć się tak, że w ustalonym terminie na zdjęcia ślubne będzie padał deszcz. Co wtedy? Ano nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić piękne deszczowe ujęcia : ) Jednak z drugiej strony pary rzadko się na to decydują ; ) Po pierwsze dlatego, że makijaż świeżo upieczonej małżonki narażony jest na rozmazanie, fryzury mogą nabrać nieco innej stylizacji (niż zamierzonej) i na koniec oczywiście nie chcielibyśmy zabrudzić i zniszczyć strojów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie przełożenie sesji na inny dzień.

 

Dobrze ustalić z fotografem już o wiele wcześniej kilka dogodnych terminów na wypadek niespodziewanych okoliczności. Ewentualnie wybrać na sesję takie miejsce, gdzie żadna pogoda nam niestraszna, czyli z zadaszeniem. Jeżeli natomiast plener ślubny jest wyjazdowy lub za granicą, wówczas mamy do dyspozycji dodatkowych kilka dni.

zdjęcia ślubne

Co zabrać ze sobą na zdjęcia ślubne?

Istnieje kilka rzeczy, które warto ze sobą zabrać na zdjęcia ślubne i na miejscu mogą one okazać się niezbędne. Poniżej stworzyłem listę:

   • butelka wody – pamiętajcie, że sesja zdjęciowa będzie trwać kilka godzin. Nawadnianie w trakcie tego dnia jest konieczne i pozwala złagodzić zmęczenie.
   • lusterko – nawet jeśli przed sesją starannie wykonamy makijaż czy fryzurę, podczas sesji zdarzyć się może, że będą wymagane poprawki, szczególnie jeśli dzień sesyjny będzie gorący, a wierzcie mi, że rozmazany makijaż lub spocone twarze nie wyglądają dobrze na zdjęciach, nawet po starannej obróbce.
   • kosmetyki – odnośnie poprzedniego punktu, warto pamiętać by wziąć ze sobą kilka akcesoriów do makijażu, np. puder czy szminkę. Przydatny może się okazać też lakier do włosów, jeżeli para młoda zdecyduje się przed sesją na bardziej skomplikowane fryzury, które będą wymagały „pomocy” i poprawek. Tym bardziej, jeżeli podczas sesji pojawi się wiatr. Ze swojej strony mogę dodać, że im bardziej naturalna fryzura i wygląd, tym lepiej to wychodzi na zdjęciach, gdyż małżonkowie czują się wtedy bardziej swobodnie ; ) Warto zabrać ze sobą także chusteczki higieniczne i nawilżające.
   • wygodne buty na zmianę – bardzo przydatna rzecz. Zazwyczaj zdarza się tak, że podczas sesji plenerowej będziecie się przemieszczać. Szpilki lub eleganckie buty w plenerze noszą ze sobą pewne ryzyko ; ) Nie tylko zniszczenia, ale przede wszystkim braku wygody. Adidasy, baletki, czy nawet trampki zdecydowanie ułatwią poruszanie się. No i jak już wspomniałem, sesja zazwyczaj trwa kilka godzin, więc lepiej być na to przygotowanym i zadbać o swój komfort.
   • akcesoria, dodatki – oczywiście, jeżeli macie na to ochotę lub pomysł. Często panie zabierają ze sobą swój bukiet ślubny (jeżeli w dalszym ciągu wygląda on dobrze i nie jest uszkodzony) – to dobra opcja jeśli panna młoda chce mieć zajęte czymś ręce : ) Można też zabrać welon lub wianek. Jeżeli macie fajną własną wizję na sesję zdjęciową, skonsultujcie to z fotografem. Może przydatny będzie kocyk lub inne gadżety, które chcielibyście wykorzystać? Najlepiej takie, które mają dla Was znaczenie i będą sprzyjać ku temu panujące warunki. Weźcie pod uwagę również to, że im więcej akcesoriów, to wcale nie oznacza, że tym lepiej! Czasem dodatki mogą tylko przeszkadzać i być zupełnie niepotrzebne. Wasze uśmiechy i dobry humor mogą w zupełności wystarczyć : ) Najważniejszą bowiem rzeczą, jaką powinniście ze sobą zabrać na sesję to:
   • pozytywne nastawienie! Mimiki twarzy nie da się oszukać. Jeżeli w dniu pleneru ślubnego będziecie w słabym nastroju, uwierzcie mi, że na zdjęciach będzie to widoczne! Dobry humor i optymizm zdecydowanie lepiej się prezentuje ; ) Potraktujcie to bardziej jako zabawę i miło spędzony czas. Nic na siłę, wymuszone uśmiechy będą zawsze gorzej wyglądać niż te naturalne. Poza tym współpraca między fotografem a małżonkami jest o wiele przyjemniejsza, jeżeli nastawienie jest pozytywne, wiadomo : )

Słuchajcie rad fotografa!

Nie martwcie się, jeżeli nie macie doświadczenia w pozowaniu! Zazwyczaj pary młode nie mają na swoim koncie kilku sesji zdjęciowych i nie są profesjonalnymi modelami ; ) Dlatego tak bardzo ważne jest, aby słuchać rad fotografa. Ma on doświadczenie i wie najlepiej jak Wam doradzić. To fotograf będzie wiedział jaki będzie finalny efekt zdjęć, w których „pozach” będziecie wyglądać najkorzystniej, mimo że podczas sesji mogą one się Wam wydawać sztuczne. Zdajcie się na rady fotografa i zaufajcie mu. Co oczywiście jest również ważne – bądźcie przede wszystkim sobą! Stres może odbić się na zdjęciach i utrudnić pracę. Poza tym nie ma się czym stresować! Naturalne zachowania są jak najbardziej wskazane! Nie ma drugich takich osób jak Wy! Starajcie się pokazać siebie, indywidualnie i razem, cieszcie się chwilą i nawet jeśli zachowacie się spontanicznie podczas sesji, to tym lepiej : )

Zdjęcia ślubne - Jak przygotować się do sesji ślubnej - poradnik 14
Zdjęcia ślubne - Jak przygotować się do sesji ślubnej - poradnik 15

Jak się ubrać na sesję i zdjęcia ślubne?

Podczas plenerowych zdjęć nie musicie wyglądać tak jak na swoim ślubie. Jeśli decydujecie się na sesję w górach, to oczywiście stroje góralskie mogą być, ale nie jest to przecież konieczność. Wystarczy góralska chusta, kolorowa spódnica, albo całkiem inna stylizacja. Można też zawsze wypożyczyć sobie strój lub po prostu wybrać coś ze swojej szafy ; ) Najważniejsze, abyście czuli się komfortowo i swobodnie. Na sesję ślubną możecie ubrać się całkowicie inaczej niż podczas ślubu. Dobrym wyborem jest skromny outfit i niewymagający wielu dodatków, które podczas sesji mogą okazać się męczące. To samo dotyczy fryzur. Jeśli przykładowo pani młoda w dniu zaślubin miała upięte włosy, to na sesji zdjęciowej może mieć rozpuszczone lub ułożone w całkiem innej stylizacji. Plener ślubny w innym terminie ma ten właśnie przywilej, że możemy mieć pamiątkę w postaci zdjęć w różnych ujęciach i o innym klimacie. Jeżeli udacie się w dłuższą podróż na sesję, pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą również wygodne przebrania. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć w plener kilka przygotowanych wcześniej zestawów ubrań na zmianę.

Jak się przygotować na sesję w plenerze? Dodatkowe rady:

Jak już wspominałem wcześniej, sesja zdjęciowa trwa zazwyczaj około kilku godzin. Nie raz bywa tak, że cały dzień, wszystko zależy od sytuacji i panujących wówczas warunków. Zarezerwujcie więc sobie na sesję cały wolny i luźny dzień. Ponadto bądźcie wypoczęci, dobry i długi sen przed plenerem ślubnym to zawsze dobra rada, jeśli będziecie zmęczeni – na zdjęciach na pewno się to odbije. Ważną rzeczą jest również to, żeby nie być głodnym. Także porządne śniadanie lub prowiant na drogę, czy termos z kawą – są jak najbardziej wskazane. Dobrze jest mieć przy sobie także gotówkę, jeśli nadarzy się okazja, żeby kupić coś na miejscu (poza tym, niektóre miejsca wymagają również płatnych wejściówek), no i nigdy nie wiadomo co wydarzy się po drodze, więc lepiej być przygotowanym na wszelkie okoliczności.

No i najważniejsze! Pozytywne nastawienie, motywacja i dobry humor – tego nigdy dość, więc chcę to mocno jeszcze raz podkreślić : ) Nawet jeśli zdarzą się różne niedogodności podczas zdjęć ślubnych, optymizm i fajne podejście do sytuacji potrafią wszystko wynagrodzić!
Mam nadzieję, że ten poradnik Wam się przyda, a efekty Waszej ślubnej sesji zdjęciowej będą niepowtarzalne i satysfakcjonujące oraz podarują Wam niezapomniane i wspaniałe chwile : )
Jeśli macie pytania o zdjęcia ślubne, zapraszam do kontaktu.

Kontakt

 • Date Format: MM slash DD slash YYYY
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

zdjęcia ślubne

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fotograf Zakopane (@adammolka_photographer)