Sesja ślubna

Fotografia ślubna to nie tylko reportaż z dniu ślubu. Śmiało mogę napisać, że 70% par, które fotografowałem podczas ślubu zdecydowało się również na sesję ślubną w plenerze w innym dniu niż ślub. Co więcej – wiele par, którym zdjęcia na ślubie i weselu robił inny fotograf, zdecydowały się na zatrudnienie mnie do sfotografowania swojego pleneru ślubnego. Dlaczego? To bardzo proste – mam bardzo duże doświadczenie w fotografowaniu sesji ślubnych w Tatrach. Wiele par młodych wybierając się na swoją podróż poślubną, decyduje się właśnie na okolice Zakopanego. Plener ślubnych w Tatrach jest idealnym pomysłem na połączenie dwóch rzezy – pleneru ślubnego i podróży poślubnej.
Szukasz pomysłu na

Miejsca na sesję ślubną

Szukasz pomysłów na plener ślubny? Zastanawiasz się gdzie wybrać się na swoją sesję ślubna?
Niewątpliwie Twój fotograf zaproponował Ci jakieś miejsce sesji ślubnej, jednak sądząc po tym, że czytasz ten tekst – Ty nadal szukasz odpowiedniego pomysłu 🙂 Oto kilka lokalizacji idealnie nadających się na plener ślubny,

Plenerowa sesja ślubna – 10 pomysłów na niezapomniane zdjęcia ślubne

Pracując jako fotograf ślubny zwiedziłem wiele miejsc, do których pewnie nigdy bym nie dotarł gdybym nie miał w swojej ofercie ślubnej sesji w plenerze. Bardzo często odkrywałem nowe lokalizacje dzięki moim parom, które zabierały mnie w swoje ulubione miejsca. Niektóre z nich zapierały dech w piersiach. Oto kilka inspiracji na sesję ślubną:

1. Sesja ślubna w górach

Wielu parom z całej Polski marzą się plenerowe zdjęcia ślubne w górach. W Polsce mamy bardzo dużo wspaniałych miejsc, w których zdjęcia w górach wychodzą zjawiskowo. Nie mówię tutaj tylko o sesji ślubnej w Tatrach, którą opiszę niżej, ale o innych polskich górach. Świetnym pomysłem jest wykonywanie pleneru ślubnego w Pieninach. Są to dosyć łatwo dostępne góry, w których widywałem najpiękniejsze wschody i zachody słońca w swoim życiu.

Sesja ślubna w Pieninach zagwarantuje Wam wspaniałe widoki w tle Waszych zdjęć ślubnych.

Innym często wybieranym kierunkiem przez pary, które decydują się na sesję ślubną w górach są Bieszczady. Podobnie jak w Pieninach znaleźć tam można wiele miejsc, w których widok zapiera dech w piersiach.

2. Sesja ślubna w naturze

Najbardziej popularnym miejscem, w którym fotografuję zakochane pary jest szeroko rozumiana natura. Łąki, pola, pagórki. Wszystkie miejsca, w których po prostu jest ładnie. Czasami nie trzeba wiele żeby zrobić dobre zdjęcie plenerowe. Wystarczy odrobina zieleni i kilka promyków zachodzącego lub wschodzącego zza horyzontu słońca.

3. Sesja ślubna w Tatrach

Miejsce, które znam chyba najlepiej, a na pewno najczęściej tam fotografuję sesje ślubne – Tatry. Fotografowałem tam setki razy i sądzę, że warto przyjechać w Tatry na plener ślubny nawet jeśli ma być to podróż z samego końca kraju. Przekonały się o tym moje pary, które potrafiły dotrzeć tu specjalnie na swoją sesję ślubną w Tatrach nawet z najdalszych części Europy i świata. Nie jest trudno zakochać się w naszych górach, dlatego serdecznie wszystkich tutaj zapraszam!
Sesja ślubna w Tatrach to nie tylko Morskie Oko i wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Oczywiście szczególnie na Kasprowym zdjęcia wychodzą wspaniale, ale są alternatywy. Częstym ostatnio kierunkiem wybieranym przez pary młode jest Rusinowa Polana. Bardzo łatwo dostępne miejsce, w którym widoki potrafią zachwycić.
Bardzo często pary decydują się też na sesję ślubną z widokiem na Tatry. Wybieram wtedy takie lokalizacje abyśmy mogli dojechać tam bezpośrednio samochodem.
Dla osób, które cenią sobie różnorodność kadrów na sesji bardzo mocno polecam sesję ślubną w Dolinie Chochołowskiej. Miejsce to daje ogrom możliwości. Jest tam widok na Tatry, ale też można zejśćw stronę bardzo fotogenicznego górskiego potoku lub zrobić zdjęcia przy szałasach.

4. Plener ślubny na pustyni

Coraz częściej pary młode szukają lokalizacji odmiennych od miejsc, do których są przyzwyczajeni. Stąd zdarza mi się zaproponować żeby zrobić plener ślubny na pustyni. Wydawać by się mogło, że aby takie zdjęcia wykonać trzeba lecieć do ciepłych krajów, gdzie jest zdecydowanie więcej piaszczystych terenów niż w Polsce, jednak jest w Małopolsce jedno miejsce, które skutecznie potrafi zastąpić ciepłe kraje. Jest to Pustynia Błędowska, która świetnie prezentuje się szczególnie latem  gdy w połączeniu z promieniami słońca potrafi stworzyć na prawdę ładne otoczenie do zdjęć.
Innym miejscem w Polsce, gdzie można pokusić się o istnie pustynne zdjęcia jest Łeba i jej słynne wydmy. Bardzo lubię tam fotografować szczególnie podczas wietrznego dnia gdy piasek unosi się w powietrzu co tworzy niesamowity klimat.

5. Sesja ślubna za granicą

Wielu osobom wydaje się, że koszt sesji ślubnej za granicą będzie nieporównywalnie wyższy od sesji ślubnej w Polsce. Okazuje się, że nie musi być to prawda. Bardzo często bowiem koszt wyjazdu do niezbyt odległego państwa w Europie lub nawet wylot do dowolnego państwa na świecie jest porównywalny z wyjechaniem do jednego z polskich kurortów wakacyjnych.
Jeśli chodzi o kierunki w jakie należy się udać na sesję ślubną za granicą tak żeby zdjęcia wyszły pięknie to moja odpowiedź brzmi – sky is the limit. Dosłownie 🙂 Spotykałem na swojej drodze pary młode, które marzyły o sesji ślubnej w gorącej Chorwacji, byli ludzie którzy woleli zimowe Dolomity, a są też tacy z którymi latam do wietrznej, ale za to cudownej jeśli chodzi o widoki – Szkocji.

6. Stylizowana sesja ślubna

Niektóre pary młode decydują się na to, żeby ich sesja ślubna została wykonana w wystylizowanym wcześniej miejscu.
Bardzo często wynajmuje się wtedy osoby odpowiedzialne za dekoracje ślubne aby stworzyły tło do zdjęć z kwiatów i różnych ozdób.

7. Plener ślubny nad jeziorem

Jednym z popularniejszych i chyba najbardziej dostępnych w całej Polsce miejsc, w których fotografuje się plenery ślubne są wszelakie jeziora. Plener ślubny nad jeziorem zazwyczaj wykonuje się o wschodzie lub zachodzie słońca. Na początku dnia gdy słońce wstaje zza horyzontu, nad jeziorami bardzo często występuje zjawisko mgły. Przepięknie wygląda to na zdjęciach ślubnych, tworzy unikalną atmosferę. Może wydawać się, że sesja ślubna we mgle nie jest idealnym pomysłem, jednak wielokrotnie zachwycałem się widokiem promieni słońca, które próbują przedostać się przez gęste „mleko”, co tworzyło doskonałe tło do zdjęć ślubnych.

Sesja ślubna o zachodzie słońca, nad jeziorem wygląda trochę inaczej, choć nie mniej widowiskowo. Zachodzące słońce sprawia, że na niebie pojawiają się różne ciepłe kolory. Przy bezwietrzenej pogodzie odbijają się one w tafli jeziora, co doskonale wygląda na fotografiach ślubnych.

8. Sesja ślubna nad morzem

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie sesji plenerowej nad morzem. Polskie wybrzeże jak najbardziej się do tego nadaje 🙂 Nie jeden raz miałem okazję fotografować w Łebie czy Gdańsku. Uwielbiam tam wracać szczególnie w miesiącach wiosennych i jesienią. Alternatywą dla zatłoczonego w miesiącach wakacyjnych Bałtyku są inne europejskie wody 🙂 Polecam wspomnianą już wcześniej Chorwację, gdzie można liczyć na wspaniałą pogodę i świetne widoki.

Jak przygotować się na sesję ślubną

Sesja ślubna nie wymaga jakichś ogromnych przygotowań. Zależy to oczywiście od miejsca, które wybierzecie na swój plener ślubny. W przypadku sesji za granicą lub w znacznie oddalonym miejscu należy oczywiście zadbać o bilety i logistykę związaną z podróżą. Na samą sesję jednak przyjdźcie wyluzowani i pozytywnie nastawieni 🙂 Zadbajcie wcześniej o odpowiedni makijaż dla panny młodej, o dobre, wygodne buty (szczególnie podczas sesji ślubnej w górach!), butelkę wody i coś na ząb gdyby nastąpił spadek energii 😉