Wesele w górach

Czy kiedykolwiek marzyliście o tym żeby zorganizować swój ślub w innym miejscu niż większość Waszych znajomych? Mieliście taką myśl, żeby rzucić wszystko i wyjechać w góry?

Nie wszystkie pary chcą mieć standardowe wesele w miejscu, w którym mieszkają. Wiele osób decyduje się na to by zorganizować swoje wesele w górach. Bywa, że są to skromne przyjęcia w miejscu z pięknym widokiem, ale zdarza się też że wesele rozrasta się do kilkuset osób bawiących się w góralskiej karczmie 🙂

Jeśli kiedykolwiek przeszło Wam przez myśl „wyjedźmy stąd i zorganizujmy nasz ślub w górach” – pomogę Wam prezentując 10 porad jak zorganizować wesele w górach.

Uważam, że jestem kompetentną osobą by pisać na ten właśnie temat 🙂 Większość reportaży ślubnych, które zrobiłem w moim życiu odbywało się właśnie w górach. Najczęściej były to Tatry i Podhale, jednak często zdarza mi się pracować w Pieninach.

Mam duże doświadczenie w fotografowaniu plenerów ślubnych w Tatrach i Pieninach. Znam miejsca, które zapierają dech w piersiach, więc z miłą chęcią zabieram tam pary na sesje fotograficzne. W linkach poniżej znajdziecie przykłady takich miejsc.

 1. Wybierz odpowiednie miejsce na wesele w górach

 

Wybór odpowiedniego miejsce na swoje wesele w górach jest pierwszą rzeczą, o której powinniście pomyśleć. Być może macie już swoje ulubione miejsce w górach, a może dopiero zaczynacie poszukiwania. Jeśli marzy się Wam ślub w Tatrach warto zastanowić się czy ma to być ślub kościelny czy może ślub w plenerze z widokiem na góry.

Ślub kościelny

W okolicy Zakopanego znajdziecie kilka na prawdę klimatycznych kościołów, w których uwielbiam fotografować. Warto rozważyć na przykład ślub w kościele na Jaszczurówce. Przepiękna drewniana kaplica zaprojektowana przez słynnego Stanisława Witkiewicza. Idealne miejsce na niewielki ślub.

Jeśli planujecie większą ilość osób, warto zainteresować się kościołem na Bachledówce. Ładne wnętrze kościoła, bardzo przyjaźni ojcowie Paulini i doskonały widok na Tatry po wyjściu ze świątyni.

Inne miejsca, które polecam na ślub kościelny w okolicach Zakopanego to Kościół na Wiktorówkach czy Kaplica na Płazówce. Oczywiście są to tylko przykłady miejsc, które sam bardzo lubię. W okolicy znajdziecie na prawdę wiele miejsc, które Was zachwycą 🙂

 

Ślub cywilny w plenerze

Wiele par decyduje się też na powiedzenie sobie słynnego „tak” w miejscu z widokiem na góry, ale też w samym sercu Tatr. Jeśli macie ochotę na ślub plenerowy w Tatrach warto wziąć pod uwagę, że jeśli będzie się to odbywać na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy uzyskać specjalną zgodę od TPNu. Wyznaczonych jest kilka miejsc w Tatrach, w których ceremonia może się odbyć. Pełną listę znajdziecie na stronie https://tpn.pl/kontakt/zalatw-sprawe/ceremonie-slubne

Jeśli zależy Wam na tym, aby ślub odbył się w miejscu z widokiem na Tatry, ale nie koniecznie musi to być pośrodku gór to warto zorganizować ją w hotelu, w którym odbędzie się Wasze wesele. Jest bardzo wiele miejsc z widokiem na góry, gdzie organizowane są takie ceremonie.

Jeśli szukacie odpowiedniego miejsca na wesele w górach, warto przeczytać mój artykuł – Sale weselne na Podhalu

 2. Wybierz odpowiedni termin

Czy istnieje coś takiego jak idealny termin na wesele w górach? Pewnie dla każdego będzie to inna data, jednak z mojego doświadczenia warto wziąć pod uwagę kilka specjalnych terminów 🙂

Jeśli marzy się Wam wesele w centrum Zakopanego a jednocześnie chcecie uniknąć tłumu turystów – unikajcie terminów wakacyjnych oraz feriowych. Dla Was idealnym terminem będzie jesień, wiosna i część zimy 😉

Jak macie ochotę spędzić ten czas poza centrum stolicy polskich Tatr, termin nie ma dużego znaczenia 🙂 Być może na drogach będzie większy ruch, ale spokojnie znajdziecie miejsce, w którym da się uciec od tłumu.

 3. Wybierz dobrego fotografa 🙂 

Reklama dźwignią handlu mówią 🙂 Jeden z punktów poświęcę sobie – fotografowi ślubnemu, który sfotografował dziesiątki różnych ślubów i wesel w górach. Jeśli chcecie mieć pewność, że Wasze zdjęcia ze ślubu będą zrobione w naturalnym, reporterskim stylu, że znajdą się na nich uchwycone momenty, które każą się na dłużej zatrzymać, a Wasza sesja ślubna odbyła się w miłej atmosferze i w wyjątkowym miejscu – napiszcie do mnie i zapytajcie o wolny termin 🙂 Zanim to zrobicie, zerknijcie na moje podsumowanie roku 2021 – Najlepsze zdjęcia ślubne w 2021 roku

10 porad jak zorganizować wesele w górach 16

 4. Zapytaj „lokalsów”

Jest taka zasada, że na wakacjach chodzi się do tych restauracji, w których stołują się tzw. lokalsi. Oni wiedzą najlepiej gdzie jest dobre, lokalne jedzenie. Tą samą zasadę można przyjąć przy organizacji wesela. Jeśli szukacie miejsca, atrakcji lub chociażby najlepszego tortu weselnego na Podhalu – zapytajcie na lokalnych grupach facebookowych 🙂

 5. Wesele z noclegiem w górach

Osoby, które zapraszają gości na swoje wesele, które odbywa się kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania bardzo często chcą zapewnić nocleg swojej rodzinie i znajomym bawiącym się na przyjęciu Bardzo wiele sal w okolicy ma w swojej ofercie nocleg. Jeśli jednak organizujesz wesele w miejscu bez noclegu, warto zapytać właścicieli lokalu o polecenie hotelu lub pensjonatu. Z mojego doświadczenia wynika, że wszyscy organizatorzy wesel na Podhalu współpracują z ludźmi prowadzącymi pensjonaty w bardzo niewielkiej odległości od sali weselnej.

10 porad jak zorganizować wesele w górach 17

6. Pomyśl o sesji ślubnej w Tatrach

Mieć wesele w górach i nie zrobić sesji plenerowej? To chyba nie do wyobrażenia 🙂 Nie musi to być jednak sesja ślubna w innym dniu niż ślub. Jeśli będziecie mieć szczęście do pogody, szybką sesję można zorganizować w dniu ślubu. Można wtedy poświęcić 30min i po obiedzie wybrać się na kilka zdjęć w jednym z licznych punktów widokowych.
Gdy jednak zdecydujecie, że chcecie zorganizować taką sesję już na spokojnie w innym dniu, z miłą chęcią polecę kilka niesamowitych miejscówek na sesję ślubną w Tatrach lub Pieninach. Więcej poczytacie we wpisach, w których skupiłem się właśnie na tym zagadnieniu:

Sesja ślubna w Tatrach

Sesja ślubna w Pieninach

7. Połącz wesele w górach z wakacjami!

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie o urlop bywa niełatwo. Wesele w górach można naturalnie połączyć z wakacjami i podróżą poślubną. Szczególnie organizując skromne przyjęcie weselne (choćby podobne do tego wesela Patrycji i Pawła), można pokusić się o to by zostać w górach przez kilka następnych dni.

8. Zorganizuj wszystko zdalnie

Organizowanie tak ważnego wydarzenia jakim jest własny ślub i wesele nie musi być czasochłonne 🙂 W dzisiejszych czasach większość spraw można załatwić zdalnie. Z mojego doświadczenia wynika, że pary coraz chętniej podpisują ze mną umowę na odległość. Sprzyja temu technologia, która umożliwia bezpieczne podpisanie umowy za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

10 porad jak zorganizować wesele w górach 18

9. Przygotuj tematyczne atrakcje

Chcąc zorganizować wesele w górach warto wziąć pod uwagę fakt, że goście będą chcieli zaznać trochę lokalnej tradycji. Możecie zrobić to poprzez zorganizowanie lokalnych atrakcji.

Rozmawiając z parami, które przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków Polski w Tatry zauważyłem, że bardzo często decydują się oni na zarezerwowaniu kapeli góralskiej, która przez kilka godzin przygrywa podczas ceremonii czy przyjęcia weselnego.

W miesiącach zimowych dobrym pomysłem będzie też organizacja kuligu przed lub po przyjęciu weselnym.

Często widuję też pokazy tańca i śpiewu góralskiego na weselu.

10. Cieszcie się tym dniem!

Jest to rada, która ma zastosowanie przy każdym weselu. Nieważne czy jest w górach czy nad morzem 🙂 Cieszcie się sobą i dniem Waszego wesela 🙂 Żadna atrakcja, żaden widok na góry nie jest w stanie zaćmić tego, że to Wy jesteście najważniejsi w tym dniu 😉

Privacy Preference Center